Trollowanie

Co to jest trolling?

Trollowanie (ang. trolling) to rodzaj antyspołecznego zachowania w Internecie, które ma na celu wytrącenie innych osób z równowagi. Być może zdarzyło Ci się zauważyć użytkowników umieszczających wypowiedzi, których celem jest ośmieszenie, prezentowanie obelżywych opinii, przytaczanie nieprawdziwych informacji, a także wywoływanie burzliwej dyskusji prowadzącej do kłótni. To właśnie przykłady trollowania w sieci, a osoby postępujące w ten sposób nazywa się trollami. Na czacie lub forum poruszane przez trolla tematy są zazwyczaj niewygodne, kontrowersyjne i służą jedynie do wzbudzenia awantury, choć zjawisko trollingu pojawia się także w sieciowych grach i także tam ma na celu drażnienie innych ludzi oraz psucie zabawy. Można więc powiedzieć, że trollować znaczy siać chaos. Wprowadzanie zamętu poprzez trollowanie nie jest karalne, jednak w wielu wypadkach kończy się usunięciem użytkownika z danego serwisu.

Kto to jest troll internetowy?

To zazwyczaj osoba, której poczucie anonimowości i działanie zza ekranu komputera daje odwagę i pewność siebie w działaniu. Napisanie czegoś w Internecie jest znacznie łatwiejsze, niż bezpośrednia komunikacja z drugim człowiekiem. Troll lubi dominować, pragnie kontroli nad sytuacją i niejednokrotnie chce udowodnić, że to jego racja lub dany pogląd są tymi właściwymi. Trollowanie może też jednak wynikać ze zwykłej chęci zaimponowania w grupie i zyskania aprobaty. Niektórzy sięgają po trolling z nudów albo odreagowują w ten sposób problemy i przykrości, których doświadczyli w życiu osobistym. 

Jak bronić się przed trollowaniem?

Gdy zobaczysz internetowego trolla, korzystaj z poniższych wskazówek:

  • Nie daj się sprowokować. Pamiętaj, że troll czerpie przyjemność ze skłócania ludzi i wprowadzania chaosu - pokaż mu, że jego działania nie działają na Ciebie
  • Nie zwracaj uwagi na toksyczne wypowiedzi, a jeśli musisz to odpisuj na nie spokojnie i rzeczowo. Nie wdawaj się jednak w dłuższe rozmowy z trollami, przecież chodzi im właśnie o to, by Cię zirytować i zmarnować Twój czas na niepotrzebne dyskusje. Dowiedz się więcej na temat hejtu.
  • Jeśli troll zasypuje Cię wypowiedziami lub pisze obraźliwe wypowiedzi na Twój temat na czacie - skorzystaj z opcji Ignoruj użytkownika. Jeśli próbuje zaczepić Cię na priv, nie akceptuj jego zaproszeń do rozmowy lub po prostu zakończ trwającą rozmowę.
  • Stwierdzenie nie karmić trolla ma bardzo duży sens! Nieodpowiadanie na zaczepki spowoduje, że troll nie będzie mógł się bawić naszym kosztem i nie zwróci na siebie uwagi, której pragnie. Jeśli zobaczy, że jego działania nie odnoszą skutków, z czasem straci nimi zainteresowanie.