Kontakty z nieznajomymi

Czat to miejsce, które odwiedzasz by rozmawiać z ciekawymi osobami, poznać przyjaciół lub znaleźć miłość i wymarzony związek, ale nigdy wiesz kto znajduje się po drugiej stronie i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Warto podchodzić do nawiązywania nowych znajomości z rozwagą oraz pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, które sprawią, że unikniesz przykrych doświadczeń.

Zasady bezpiecznego kontaktu z nieznajomymi w sieci:

 • Pamiętaj, że to Ty decydujesz czy chcesz z kimś rozmawiać, a każdą rozmowę prywatną możesz przerwać w dowolnej chwili. Dowiedz się więcej o bezpiecznej rozmowie prywatnej.
 • Nie musisz odpowiadać rozmówcom na niekomfortowe pytania. Nie ulegaj także prośbom o robienie rzeczy niezgodnych z prawem lub niebezpiecznych dla Twojego zdrowia, bo żadna znajomość nie jest tego warta. Jeśli ktoś wywiera na Tobie presję zastanów się, czy warto kontynuować taką znajomość i czy taka osoba nadaje się na przyjaciela.
 • Nie klikaj w linki, które wysyła Ci nieznajomy i nie pobieraj aplikacji do których Cię zachęca. 
 • Nie zgadzaj się na wysyłanie intymnych zdjęć ledwie poznanym osobom na czacie. Chociaż jest to ekscytująca forma wirtualnego flirtu to nigdy nie wiesz w czyje ręce mogą trafić. Dowiedz się więcej o sextingu i jego szantażu seksualnym w sieci.
 • Jeśli szukasz znajomych i przyjaciół, powoli dziel się informacjami na swój temat i zwracaj uwagę, czy druga osoba oferuje wzajemność. Dbaj o prywatność i swój wizerunek w sieci. Nie wyjawiaj od razu prawdziwych danych (np. nazwisko, adres) i zachowuj ostrożność wymieniając się profilami na serwisach społecznościowych, bo zwykle zawierają wiele informacji na Twój temat. Jeśli chcesz poznać się z kimś lepiej, najpierw przenieś kontakt z czata na mail lub komunikator gdzie posługujesz się nickiem - stosuj metodę małych kroków.
 • Nie zaprzyjaźniaj się od razu. Niektórzy mogą przedstawiać Ci się jako osoby bardziej godne zaufania od Twoich bliskich lub obiecywać, że rozwiążą wszystkie Twoje problemy. Pamiętaj, że w Internecie każdy może być kim chce i wykreować bardzo atrakcyjny wizerunek, który znacznie odbiega od rzeczywistości. 
 • Nie zgadzaj się na utrzymywanie znajomości online w sekrecie. Dobre, szczere kontakty nie muszą być skrywane w tajemnicy przed światem.
 • Nie przyjmuj prezentów od nieznajomych, nie zgadzaj się, gdy ktoś proponuje Ci pożyczenie pieniędzy lub łatwy zarobek. Takie propozycje mogą być kuszące i atrakcyjne, jednak nie jest to bezpieczne. Nigdy nie wiesz jakie intencje się za tym kryją i jakie konsekwencje może mieć zaakceptowanie tych ofert.
 • Nie zgadzaj się na wysyłanie nawet niewielkich sum pieniędzy czy wykonywanie doładowań telefonu. Nieznajomy może zaoferować Ci interesujący przedmiot lub usługę, jednak możesz w ten sposób paść ofiarą wyłudzenia.
 • Ostrożnie przenoś internetowe znajomości z czata do świata realnego. Zanim się z kimś spotkasz, dowiedz się o nim jak najwięcej, poznaj jego imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, sprawdź czy ma profile w serwisach społecznościowych i zwróć uwagę, czy nie próbuje czegoś ukrywać. Zaproponuj najpierw rozmowę telefoniczną. Jeśli zdecydujecie się umówić, powiadom kogoś zaufanego o tych planach, np. członka rodziny lub przyjaciela i ustalcie, że wyślesz o danej godzinie SMS z informacją, że wszystko w porządku. Spotykaj się w miejscach gdzie jest dużo ludzi i które są powszechnie znane (np. galeria handlowa) i nie spożywaj alkoholu. Nigdy nie zgadzaj się na ustronne miejsca, wizytę w mieszkaniu lub wsiadanie do czyjegoś samochodu. Jeśli nowy znajomy będzie się sprzeciwiał, lepiej zakończ taki kontakt, bo nie jest warty narażania Twojego bezpieczeństwa.
 • Jeśli ktoś poznany w Internecie Cię zaniepokoił, porozmawiaj o tym z zaufaną osobą. Nie zostawaj sam z problemami!
 • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim.