Kontakty z nieznajomymi

Czat to miejsce, które odwiedzasz by pogadać z ciekawymi osobami lub poznać nowych przyjaciół, ale nigdy wiesz kto znajduje się po drugiej stronie i jakie ma wobec Ciebie zamiary. Może się zdarzyć, że odezwie się do Ciebie ktoś znacznie starszy, nawet w wieku Twoich rodziców. Kontakt z taką osobą może wzbudzać w Tobie różne emocje. Może być przerażający i zawstydzać Cię lub wprost przeciwnie, wyda Ci się ciekawszy od rozmów z rówieśnikami, bo starsza osoba jest bardziej doświadczona i niezależna.

Pokoje Najmłodsi na CZATerii są ograniczone ze względu na wiek. Pokój Szkoła jest przeznaczony dla osób od 13 do 16 roku życia, a w pokoju Nastolatki mogą przebywać osoby w wieku 13 do 19 lat. 

Każda osoba która narusza te zasady, powinna wzbudzać Twoje wątpliwości! 

W Internecie wielu dorosłych nawiązuje kontakty z młodymi ludźmi, a następnie dopuszcza się nadużyć, zwłaszcza seksualnych, dlatego dbaj o swoje bezpieczeństwo i zawsze kieruj się zasadą ograniczonego zaufania.

Dowiedz się więcej:

 • Pamiętaj, że to Ty decydujesz czy chcesz z kimś rozmawiać, a każdą rozmowę prywatną możesz przerwać w dowolnej chwili. Dowiedz się więcej o bezpiecznej rozmowie prywatnej.
 • Nie musisz odpowiadać na niekomfortowe pytania i nie zgadzaj się na wysyłanie intymnych zdjęć - nigdy nie wiesz w czyje ręce mogą trafić. Nie ulegaj prośbom o robienie rzeczy niezgodnych z prawem lub niebezpiecznych dla Twojego zdrowia, bo żadna znajomość nie jest tego warta. Dowiedz się więcej o sextingu i jego poważnych konsekwencjach.
 • Kontakty seksualne oraz prezentowanie osobie poniżej 15 roku życia materiałów erotycznych jest niezgodne z prawem. Jeśli masz poniżej 15 lat, a Twój rozmówca jest dorosły i namawia Cię na czacie do czynności seksualnych lub wysyła Ci nieodpowiednie zdjęcia, poinformuj nas o tym, korzystając z opcji Zgłoszenia nadużycia.
 • Nie wyjawiaj od razu prawdziwych danych (np. nazwisko, adres) i zachowuj ostrożność wymieniając się profilami na serwisach społecznościowych, bo zwykle zawierają wiele informacji na Twój temat. Jeśli chcesz poznać się z kimś lepiej, najpierw przenieś kontakt z czata na mail lub komunikator gdzie posługujesz się nickiem.
 • Dorośli są świadomi, że ich kontakty z młodymi osobami są odbierane dwuznacznie i mogą być niezgodne z prawem. Nie ulegaj rozmówcom tłumaczącym, że nie robią nic złego i chcą tylko porozmawiać lub przekonują, że wiek to tylko liczba. Pamiętaj, że ludzie mający dobre intencje przestrzegają zasad i nie wywierają presji na innych.
 • Nie zaprzyjaźniaj się od razu. Niektórzy mogą zapewniać, że są bardziej godni zaufania od Twoich bliskich lub obiecywać, że rozwiążą wszystkie Twoje problemy. Korzystaj ze wsparcia profesjonalistów, na przykład całodobowego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
 • Nie zgadzaj się na utrzymywanie znajomości w sekrecie. Dobre kontakty nie muszą być skrywane w tajemnicy przed światem.
 • Nie przyjmuj prezentów od nieznajomych, nie zgadzaj się, gdy ktoś proponuje Ci pożyczenie pieniędzy lub łatwy zarobek. Takie propozycje mogą być kuszące i atrakcyjne, ale nigdy nie wiesz jakie intencje się za tym kryją i jakie konsekwencje może mieć zaakceptowanie tych ofert. 
 • Ostrożnie przenoś internetowe znajomości do świata realnego. Zanim się z kimś spotkasz, dowiedz się o nim jak najwięcej, poznaj jego imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, sprawdź czy ma profile w serwisach społecznościowych i zwróć uwagę, czy nie próbuje czegoś ukrywać. Zaproponuj najpierw rozmowę telefoniczną. Jeśli zdecydujecie się umówić, powiadom kogoś zaufanego o tych planach, np. bliskiego dorosłego lub przyjaciela i ustalcie, że wyślesz o danej godzinie SMS z informacją, że wszystko w porządku. Spotykaj się w miejscach gdzie jest dużo ludzi i które są powszechnie znane (np. galeria handlowa). Nigdy nie zgadzaj się na ustronne miejsca, wizytę w mieszkaniu lub wsiadanie do czyjegoś samochodu. Jeśli nowy znajomy będzie się sprzeciwiał, lepiej zakończ taki kontakt, bo nie jest warty narażania Twojego bezpieczeństwa.
 • Jeśli ktoś poznany w Internecie Cię zaniepokoił, poinformuj o tym zaufaną osobę dorosłą, np. rodzica, członka rodziny, nauczyciela lub pedagoga szkolnego. 
 • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim. 
 • Nie ma w Twoim otoczeniu nikogo wartego zaufania, a potrzebujesz wsparcia? Zadzwoń na numer 116 111 lub napisz wiadomość. Anonimowo otrzymasz pomoc w każdej sprawie.