Internet to narzędzie obecne w wielu sferach życia jego użytkowników, niezależnie od ich wieku. Aktywność online obejmuje obecnie coraz młodsze dzieci, które choć znajomością technologii niejednokrotnie dorównują dorosłym, są w zdecydowanie mniejszym stopniu świadome jakimi zasadami rządzi się wirtualny świat. Różnorodność treści i możliwości jakie niesie dostęp do Internetu to w podobnym stopniu szanse, jak i zagrożenia dla rozwoju psychiki młodej osoby. Bądź świadomym rodzicem lub opiekunem i zadbaj o bezpieczeństwo najmłodszych podczas korzystania z sieci.
Dowiedz się co możesz zrobić:
- Zacznij od własnej edukacji. Korzystaj z profesjonalnych źródeł, które uświadamiają na temat zagrożeń w sieci, takich jak NASK czy Safer Internet.
- Jeśli dziecko korzysta z Internetu, temat aktywności online powinien stać się elementem Waszych codziennych rozmów. Zachęcaj je do zadawania pytań i objaśniaj wszelkie niejasności. Adekwatnie do jego wieku informuj o szkodliwych treściach i zagrożeniach.
- Pokaż dziecku, że dbasz o jego bezpieczeństwo i że może poinformować Cię o wszystkim. Pokaż mu, że świat jego przeżyć i zainteresowań jest dla Ciebie ważny. Dziecko które Ci ufa i wie, że zawsze go wysłuchasz, chętnie będzie dzielić się z Tobą swoimi doświadczeniami - zarówno tymi pozytywnymi, jak i negatywnymi. Zwróci się także do Ciebie z każdym problemem, bez poczucia lęku, zawstydzenia czy zażenowania.
- Ustal z dzieckiem plan bezpiecznego korzystania z Internetu; przede wszystkim cele oraz spis bezpiecznych stron, aplikacji i gier. Wyznacz limit jaki może poświęcić w ciągu dnia na aktywność online. Bądź na bieżąco z listą wszystkich osób z którymi dziecko komunikuje się w sieci.
- Pokaż mu wartościowe treści i przykłady pozytywnych zachowań w Internecie. Pamiętaj, że najmłodsze dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z narzędzi, które umożliwiają nieograniczony dostęp do zdjęć, filmów i tekstów (wyszukiwarek, komunikatorów i portali społecznościowych).
- Ucz dziecko, że w Internecie należy dbać szczególnie o bezpieczeństwo prywatnych danych (nazwisko, adres zamieszkania, szkoły, numery telefonu) oraz wszelkich informacji związanych z prywatnym życiem. Nie pozwalaj, by samodzielnie korzystało z narzędzi umożliwiających publikowanie w sieci treści (komunikatory, portale społecznościowe).
- Uświadamiaj dziecko, że choć Internet to źródło wiedzy, które może świetnie wspierać jego edukację, to nie wszystkie dostępne w nim informacje są prawdziwe, a niektóre mogą być nawet szkodliwe dla zdrowia. Naucz je jak krytycznie oceniać źródła informacji i nie podążać za internetowymi trendami.
- Nie panikuj, jeśli dziecko obejrzało coś niewłaściwego. Pochwal je za informowanie o nieodpowiednich treściach lub niepokojących sytuacjach, które zobaczyło w Internecie i porozmawiajcie o tym co się stało. Wspólnie zastanówcie się co można zrobić, by podobne zdarzenia nie wystąpiły w przyszłości.
- Kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie dziecka w sieci.