Czy miłość po rozwodzie jest możliwa?

Życie po odejściu od partnera to trudny i bolesny czas, pełen cierpienia, żalu, smutku. Wiele osób przechodzi przez kolejne etapy żałoby z powodu rozwodu, czuje bezsilność, nie wie co robić i traci nadzieję. Czy po trudnym zakończeniu małżeństwa lub związku można zakochać się ponownie? Czy warto mieć nadzieję na miłość po rozstaniu?

Pustka w sercu daje poczucie, że miłość trwa jedynie aż po rozwód, a później nie sposób przeżyć jej na nowo. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy rozstanie nastąpiło po długoletnim okresie bycia razem. Doświadczenie bólu i cierpienie to typowe fazy dochodzenia do siebie po zerwaniu. Nawet najtrudniejsze emocje kiedyś mijają i można zakochać się po raz drugi. Czy warto dać sobie szansę na kolejne uczucia? Tak! Stworzenie szczęśliwego związku po rozwodzie nie jest mitem, zbudowanie drugiej relacji jest możliwe.

Zastanawiasz się, czy znajdziesz miłość po rozwodzie? Wymaga to wysiłku i pracy nad sobą. Wiele zależy od okoliczności zerwania i doświadczeń w poprzedniej relacji. Wbrew temu co może Ci się wydawać, nawet doświadczenie burzliwych rozstań po toksycznych związkach nie zamyka drogi do drugiej miłości i nie skazuje Cię na samotność. Małżeństwo to poważny okres w życiu, jednak trudne doświadczenia z przeszłości nie przekreślają możliwości zbudowania kolejnej relacji po zerwaniu i los nie skazuje Cię na wieczną samotność. 

Jak pokochać kogoś nowego po rozwodzie? 

  • Rozwód i nowy związek brzmią abstrakcyjnie? Nie poddawaj się. Jeśli chcesz zakochać się na nowo, warto podążać za tym pragnieniem, nie oglądając się na wydarzenia z przeszłości. Jeśli myślisz, że Twój poprzedni związek był wielką miłością, której nie da się powtórzyć, to wiedz, że jest to jedynie negatywny głos w Twojej głowie, który próbuje zatrzymać Cię w miejscu. Ból po zerwaniu wreszcie mija, a rozwodnicy mają takie samo prawo do szczęścia i udanego życia uczuciowego, jak wszyscy inni ludzie. Daj sobie szansę.
  • Kiedy jest czas na nowy związek? Jeśli w Twojej głowie pojawia się myśl "już nie potrafię się zakochać " oznacza to, że jeszcze wciąż doświadczasz żalu po zakończonym małżeństwie. Być może jeszcze nie umiesz zakochać się po rozstaniu z powodu silnych uczuć do byłego lub boisz się cierpienia po raz kolejny. Innym powodem mogą być nierealistyczne oczekiwania wobec nowych partnerów i chęć wypełnienia nowymi uczuciami pustki po poprzednim związku. Warto się nad tym zastanowić i dać sobie czas. 
  • Nie szukaj zakochania na siłę i nie uzależniaj swojego szczęścia od bycia w kolejnej relacji. Miłość powinna być uzupełnieniem Twojego satysfakcjonującego życia, a związek nie może być budowany na siłę. Niektóre osoby czują, że po rozstaniu nie mają nikogo, dlatego pragną wypełnienia tej pustki i decydują się na związek zaraz po rozwodzie. Nie spiesz się i nie podejmuj pochopnych decyzji. Na nową relację po prostu przyjdzie czas. Najpierw zadbaj o siebie, kontakty z bliskimi, rozwijaj pasje oraz zainteresowania. Pierwsza randka po zerwaniu powinna wynikać z naturalnej chęci poznania kogoś nowego. Otwórz się na uczucia, ale nie poszukuj ich desperacko i nie wywieraj na sobie presji by się w kimś zakochać.
  • Obawiasz się, że jako rozwodnik nie jesteś atrakcyjnym partnerem? A może kolejna relacja także była nieudana i czujesz, że nic dobrego Cię już nie czeka? Związek z osobą po rozwodzie ma sens, podobnie jak z każdym innym człowiekiem. Facet lub kobieta po przejściach mogą stworzyć na nowo szczęśliwy związek z innymi ludźmi - takie są fakty. Wszystko zależy jednak od tego, czy uporasz się z własnymi trudnościami i przeszłością. Zastanów się czy coś Cię blokuje podczas randkowania, co stoi na przeszkodzie do ponownego zakochania? Może nie ufasz już płci przeciwnej? Czy czujesz lęk lub niechęć do wiązania się oraz angażowania w relacje z powodu obaw przed ponownym zranieniem? Czy boisz się kochać? Niestety stworzenie czegoś nowego i trwałego może być trudne, a nawet niemożliwe jeśli nie potrafisz otworzyć się na drugą osobę. W takich sytuacjach warto skonsultować się ze specjalistą psychologiem lub terapeutą. 
  • Masz szansę na prawdziwą miłość po zerwaniu jeśli potrafisz uczyć się na błędach z nieudanego związku. Wina za rozstanie zazwyczaj jest po obu stronach, nawet jeśli ciężko jest się do tego przyznać i zarzucić sobie jakieś wady. Nie ma ludzi bez skazy, dlatego dobrze jest zdawać sobie sprawę z własnych trudności i pracować nad zmianą złych nawyków. Nie powielaj błędów z nieudanego małżeństwa.
  • Trenuj asertywność, by umieć stworzyć nową, zdrową relację. To ważna umiejętność, która ochroni Cię w kontakcie z toksycznymi partnerami. Jedną z przyczyn nieudanych małżeństw jest brak umiejętności stawiania granic i dbania o własne potrzeby.   
  • Obawiasz się, że kolejny związek po zerwaniu także będzie nieudany? Uwolnij się od uprzedzeń. Być może poprzedni partner był toksyczną osobą, jednak nie oznacza to, że los skazał Cię na spotykanie wyłącznie takich osób. Zamiast myśleć o wadach byłego małżonka i porażkach w związku, skup się na cechach, które są dla Ciebie ważne w nowej relacji. Nie zakochasz się, gdy skupiasz się wyłącznie na negatywach.
  • Czasem, by odnaleźć miłość po rozwodzie potrzebna jest zmiana hierarchii wartości. Potraktuj rozwód jako szansę na swój rozwój. Nie jesteś tą samą osobą, co kilka lat temu. Zastanów się jakie cechy partnera liczyły się dla Ciebie kiedyś i czy wciąż są one tak samo atrakcyjne. Randkowanie na nowo także stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejsze, gdy będziesz mieć określony cel.
  • Nie żyj przeszłością. Jeśli chcesz poznać kogoś nowego do kochania, ale na randkach wciąż rozmawiasz o swoich ex, może oznaczać to, że brakuje Ci gotowości do stworzenia nowego związku. Warto porozmawiać o swoich troskach z kimś zaufanym.


Poznaj kogoś wyjątkowego w kim zakochasz się na nowo na: https://czateria.interia.pl/