GRYPSeria

Słowniczek

Jeżeli masz problemy z połapaniem się, o co w tym wszystkim chodzi, poniższy słowniczek pozwoli Ci poznać niektóre zwroty używane na CZATerii:

# Administrator Zewnętrzny - administrator czyli osoba, która pilnuje porządku w danym pokoju; taka policja CZATowa, co wcale nie oznacza, że masz ich nie lubić. ;-)) Chcesz poznać prawa i obowiązki Admina? Zajrzyj do Kodeksu Admina.

# Administrator honorowy- administrator honorowy ma za zadanie wspierać nasze grono Redów w codziennej pracy. Na liście osób w pokoju jest wyróżniony specjalna ikonka gwiazdki. Nie ma to wpływu na kolor jego nicka oraz na pozycję na liście. Posiada ograniczone uprawnienia administratora, nadawane tylko na wybrany pokój.

# ban - usunięcie osoby z czata na określony czas (ustalany przez admina). Jest to kara za niewłaściwe zachowanie na czacie. Standardowy czas trwania bana wynosi 15 minut. Tutaj dowiesz się jak się zachowywać, by Administrator nie musiał interweniować. Szczególnym przypadkiem bana jest ban na całą CZATerie czyli ban globalny

# blue - wyróżnienie nadawane wzorowym CZATerianom. 

# buźki - emoticony (emotikonki, uśmieszki, smiley's) to nic innego jak symbole mające na celu wyrażanie uczuć, oddanie stanu emocjonalnego rozmówcy, jego wyrazu twarzy. Buźki mają tę zaletę, że nie tylko uatrakcyjniają rozmowę lecz również pomagają skrócić długość przekazywanej informacji. Zamiast opisywać swój nastrój, wystarczy wstukać buźkę i w ten sposób przekazać innym nasz nastrój, emocje, intencje a nawet powiedzieć jak wyglądamy i co lubimy. Spis buziek dostępnych na CZATerii jest dostępny tutaj.

# floody - ciągłe wysyłanie powtarzających się tekstów lub obrazków, które utrudniają rozmowę innym ludziom na ogólnym - za floody od ręki dostaniesz kick-a, a jeżeli ktoś jest zatwardziałym floodziarzem - może dostać bana.

# kick - ban w wersji soft, czyli po wywaleniu można zaraz wrócić na czata. Kick to swego rodzaju ostrzeżenie.

# lagi - opóźnienia na czacie, objawiające się zatrzymaniem pisanych tekstów.

# lamer - osobnik, któremu wydaje się, że wie więcej niż ktokolwiek inny, i że się włamie wszystkim do komputerów - ale tylko tak mówi , bo właściwie nic nie wie. :-)) Stwierdzenie: "Straszny z Ciebie lamer" jest więc obraźliwe - baaardzo obraźliwe. ;-)

# op- inne określenie admina

# ogólny - ekran zajmujący największą część czata - chcesz coś powiedzieć wszystkim - to pisz na ogólnym.

# priv - rozmowa prywatna, prowadzona pomiędzy dwoma osobami - wbrew plotkom nikt nie ma wglądu do tych rozmów, nawet admin.

# user - czytaj: juzer, słowo z języka angielskiego, oznaczające użytkownika komputera, takiego "szaraczka" jak Ty. :-))

Powitania i pożegnania

Czat to nie obora ;-), zatem gdy wchodzisz do pokoju musisz się należycie przywitać. Jeśli zrobisz to odpowiednio, to istnieje szansa że ktoś Ci odpowie. :-).

Najczęściej spotykane zwroty to: cze, elo, witka, bądź cze @ll - przy powitaniu wszystkich. Re - sygnalizuje Twój powrót na czata.

Gdy wychodzisz z czata - nie zaszkodzi się pożegnać, przynajmniej ludzie będą wiedzieć, że ich szanujesz. Wystarczy krótkie pa, lub - machająca rączka jest bardziej widoczna. Dla większych luzaków pozostaje "strzałka" ========>, albo "dresiarskie" nara. :-))).

Nasza rada:

Powyższych zwrotów używaj rozsądnie i z umiarem! Zwracaj uwagę na to, do kogo je kierujesz, ponieważ dla wielu osób zwroty te są drażniące, a osoba używająca ich jest postrzegana za mało interesującą. Zanim powiesz komuś "cze", bądź "re" zastanów się czy możesz sobie na to pozwolić. Używaj ich tylko i wyłącznie wobec dobrych znajomych, którzy tolerują taką formę powitania czy pożegnania. Jeśli chodzi o nieznajomych i chęć poznania ich to, im lepiej i oryginalniej zaczniesz, tym większe masz szanse na nawiązanie kontaktu i przekonanie się z kim masz do czynienia.

Ortografia:

Pamiętaj, że na CZATerii inni widzą tylko to, co piszesz i poprzez pryzmat tego oceniają kim jesteś i czy warto z Tobą rozmawiać. Pytając na przykład "z kond jesteś" możesz zostać skreślony już na samym wstępie przez kogoś, kogo bardzo chciałbyś poznać... Już nie mówiąc o tym, że narażasz się często na wyśmianie. Dlatego, jeśli miewasz problemy z ortografią, przeczytaj choć raz to, co napisałeś, zanim wyślesz do drugiej osoby :-)