Czy zdarzyło Ci się doświadczyć jednej lub kilku z poniższych sytuacji?
- Moje ciało i mój wygląd są komentowane w sposób, który krępuje mnie, upokarza lub przeraża.
- Ktoś pokazuje mi nagie zdjęcia lub namawia mnie do pokazania intymnych zdjęć.
- Pokazano mi treści o charakterze pornograficznym wbrew mojej zgodzie.
- Proszono mnie o przysługę seksualną lub natrętnie namawiano do kontaktów seksualnych.
- Ktoś w miejscu pracy proponuje mi korzyści finansowe w zamian za czynności seksualne lub grozi utratą stanowiska jeśli odmówię.
- Ktoś dotykał mnie, chociaż nie otrzymał na to mojej zgody.
- Zmuszono mnie do niechcianego kontaktu fizycznego.
- Jestem ofiarą napaści na tle seksualnym.
Nikt nie ma prawa naruszać Twojej intymności. Nie ma znaczenia czy jest to nieznajomy, ktoś kogo znasz, czy nawet bliska Ci osoba, partner. Niechciany dotyk może być efektem wywierania na Tobie presji, zastraszania Cię, używania pozycji lub siły fizycznej, a także nadużyciem w sytuacji, gdy jesteś pod wpływem środków odurzających bądź alkoholu. Ktoś krzywdząc Cię, może tłumaczyć Ci, że to co robi, jest dla Ciebie dobre lub zapewniać Cię, że nic złego się nie dzieje i wyolbrzymiasz. Takie działania są jednak złe i niezgodne z prawem. Nigdy nie wynikają z Twojej winy, ani tego kim jesteś.
Dowiedz się, co możesz zrobić:
- Wyraźnie oświadcz, że nie życzysz sobie danego zachowania, nie podoba Ci się co osoba robi i chcesz, by natychmiast przestała. Podążaj za instynktem i wyrażaj swój sprzeciw w jasny i zdecydowany sposób. Masz prawo powiedzieć: NIE i odmówić nawet pozornie niewinnej czynności, jak przytulanie czy żarty. Nawet bliska osoba powinna uszanować taką decyzję.
- Nadużycia i przemoc seksualna dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Twoja płeć bądź płeć agresora nie umniejsza powagi danej sytuacji. Poszukiwanie pomocy i sprzeciw wobec krzywdzących działań nie są oznaką słabości i powodem do wstydu.
- Nie zgadzaj się na utrzymywanie w sekrecie kontaktów, ani zdarzeń, które odbywają się bez Twojej zgody oraz które Cię przerażają, zawstydzają bądź upokarzają.
- Czasami osoba, która Cię krzywdzi, może wzbudzać w Tobie sprzeczne uczucia, np. miłość, złość, przywiązanie i strach. Agresor może zachęcać Cię do milczenia i wymuszać na Tobie uległość oraz poddanie się jego woli poprzez techniki manipulacji i kontroli (np. też opowiem innym o twoich brzydkich sekretach; przecież nikt ci nie uwierzy; to wszystko twoja wina; to ty tego chciałaś/chciałeś, pożegnasz się z pracą; stracisz mieszkanie). Poradzenie sobie z tyloma emocjami może być trudne, jednak masz prawo do poszukiwania pomocy i ochrony siebie.
- Jeśli jesteś ofiarą nadużycia seksualnego w miejscu pracy, powiadom o zdarzeniu współpracowników, przełożonego oraz pracodawcę. Zgromadź jak najwięcej informacji, by skupić się na faktach. Dowiedz się czy w Twoim miejscu pracy istnieją odpowiednie regulacje dotyczące postępowania w takich sytuacjach. Masz także możliwość złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. W zależności od sytuacji, należy także powiadomić policję lub prokuraturę.
- Jeśli spotkało Cię coś złego, możesz odczuwać np. wstyd, poczucie winy, obrzydzenie. Czasem te uczucia są tak intensywne, że ciężko mówić o tym wszystkim. Warto jednak porozmawiać z zaufaną osobą. Razem może być Wam łatwiej poszukać pomocy. Nie bój się także zwrócić po profesjonalne wsparcie, np. do psychoterapeuty.
- Jeśli Twoje zdrowie i życie są w niebezpieczeństwie, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997, powiadom bliskich i udaj się w bezpieczne miejsce.
- Jeśli zaatakowano Cię fizycznie, nie pozostawaj z agresorem w tym samym miejscu. Nie bój się także skorzystać z pomocy medycznej. Badanie lekarskie umożliwia zebranie ważnych dowodów, które są niezbędne w postępowaniu karnym.