Co to jest sextortion?
Jest to działanie, które polega na pozyskaniu od drugiej osoby zdjęć lub filmów o charakterze erotycznym, a następnie wymuszanie korzyści (często finansowych) pod groźbą opublikowania tych treści. Innymi słowy, jest to rodzaj seksualnego szantażu online. Przestępca próbujący pozyskać finansowe korzyści poprzez groźby stosuje równocześnie szantaż emocjonalny. Ofiarą sextortion może stać się osoba w każdym wieku, zaś sprawcą może być nieznajomy, osoba w Internecie z którą flirtujesz, ale także były partner lub partnerka.
Jak nie stać się ofiarą szantażu przez Internet?
Sprawcy szantażu seksualnego w sieci posługują się różnymi metodami, dlatego najważniejsze jest, by mieć świadomość istnienia takiego zagrożenia.
Hakerzy mogą wykorzystywać do sextortion oprogramowanie, którego celem jest kradzież danych, w tym Twoich intymnych zdjęć lub nagrań. Stosują szantaż do wyłudzenia sporych sum pieniędzy, wykorzystując brak wiedzy o niebezpieczeństwach oraz zaniedbania w ochronie przed wirusami i programami szpiegowskimi. Pamiętaj o podstawach bezpieczeństwa w sieci - stosowanie mocnych, unikalnych haseł do serwisów, używanie aktualnego oprogramowania antywirusowego na komputerze i urządzeniach mobilnych oraz nieklikanie w podejrzane linki otrzymane od nieznajomych.
Szantaż w sieci często jest związany z sextingiem. Zachowuj ostrożność i rozsądek w czasie flirtowania online z nowopoznanymi osobami, zwłaszcza wtedy gdy decydujesz się na wymianę intymnych zdjęć lub rozmowę na kamerkach. Przestępcy wykorzystujący szantaż żerują w ten sposób na ludzkiej naiwności i emocjach. Dowiedz się więcej o kontaktach z nieznajomymi oraz bezpiecznej rozmowie prywatnej.
Co zrobić, gdy ktoś szantażuje?
Zdarzyło Ci się przesłać swoje intymne wiadomości, zdjęcia lub nagrania i teraz ktoś grozi Ci zamieszczeniem ich w Internecie lub wysłaniem ich do Twoich bliskich, znajomych, a nawet pracodawcy? Czy żąda w zamian pieniędzy lub zmusza Cię do wykonania kolejnych zdjęć lub nagrań erotycznych?
Nie załamuj się, działaj!
- Osoby, które szantażują, chcą by ofiara działała pod wpływem wstydu i przerażenia, bo dzięki temu będzie spełniała żądania. Nie zgadzaj się na wysyłanie pieniędzy, ani wykonywanie innych poleceń agresorów. Jeśli jednak doszło do przekazania sumy pieniędzy, zachowaj jak najwięcej informacji o tej sytuacji, np. gdzie zostały odebrane, kto je odebrał lub na jakie konto zostały wpłacone te środki.
- Nie obwiniaj się za tą sytuację. Nie masz wpływu na działania innych ludzi, a sprawcy nie są zwolnieni z odpowiedzialności karnej.
- Zachowaj wszelkie dowody na sextortion - smsy, maile, rozmowy z czatów bądź komunikatorów, zrzuty ekranu. Nie kasuj żadnych wiadomości!
- Odetnij się od agresorów. Zablokuj ich numery telefonu, profile na portalach społecznościowych i komunikatorach oraz adresy mailowe. Poproś administratora by zbanował użytkowników lub usunął niepokojące treści na Twój temat (np. na blogu). Zmień ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, np. ukryj swoje profile lub ogranicz widoczność.
- Porozmawiaj z zaufaną osobą. Szczera rozmowa pomoże Ci spojrzeć na sytuację z innej strony i nie pozostawać w samotności z problemem.
- Szantaż, nawet poprzez Internet to przestępstwo, które może być zgłoszone na policję lub prokuraturę.