Po czym poznać, że to miłość?

Zadajesz sobie pytanie: czy ja go naprawdę kocham? Skąd wiesz, że jesteś zakochany? Jak uświadomić sobie prawdziwe uczucia do partnera? 

Poznanie drugiej osoby wzbudza w nas wiele emocji, uczuć i namiętności. Na początku jest ich tak wiele i są one tak silne, że można się w nich pogubić. Gdy relacja staje się coraz głębsza i przechodzi na kolejne etapy, pojawia się więcej wątpliwości i niepewność. Chcemy kochać, ale nie chcemy podjąć złej decyzji i zranić drugiej osoby. Zaczynamy zastanawiać się jakie gesty i zachowania świadczą o silnych uczuciach. Jak poznać, że to coś poważnego? Czy on jest tym jedynym? Jak odróżnić zakochanie i zauroczenie od miłości? 

Jak odróżnić kochanie od zauroczenia?

Przychodzi moment, gdy nie wiesz czy naprawdę kochasz swojego partnera i zastanawiasz się, czy Twój chłopak jest tym jedynym. Zastanawiasz się kiedy w związku pojawiają się głębokie uczucia. Spędziliście już trochę czasu, ale Ty masz wątpliwości, bo Twoje uczucia są zupełnie inne od tych na początku relacji... Jak sprawdzić co naprawdę się czuje?

Miłość często utożsamiana jest z bardzo silnymi emocjami, które zmieniają myśli i zachowanie. Kojarzymy ją ze stanem, gdy w naszym sercu i umyśle jest obraz jedynego mężczyzny lub kobiety i nic innego się nie liczy. Nieprzespane noce, brak apetytu, roztargnienie, odsuwanie na bok obowiązków to typowe oznaki zakochania. Taki obraz sprawia, że wiele osób myli ją z pożądaniem i zauroczeniem, choć różnice są znaczne. Po czym poznać, że to właśnie ona, a nie zauroczenie?

Jeśli jesteśmy skupieni na fizycznej atrakcyjności i czujemy podniecenie to oznaka namiętności, wynikająca z naszej fizjologii. Pociąg fizyczny to efekt działania hormonów i pojawia się nawet wtedy, gdy nie znamy dobrze drugiej osoby. Z kolei silna fascynacja, oczarowanie, obsesyjne myślenie i nieustanna chęć kontaktu z ukochanym to oznaka zauroczenia. Jest ono rodzajem silnego pociągu emocjonalnego i nie musi towarzyszyć mu zainteresowanie fizycznością, choć zazwyczaj występują w parze. Zauroczyć możesz się czyimś charakterem, intelektem lub powierzchownymi cechami.

Nie możesz przestać myśleć o facecie lub dziewczynie? Jeśli nie widzisz świata poza drugą osobą, chcesz ją ciągle przytulać i szalejesz za nią to w ten sposób rozpoznasz, że to zauroczenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by Wasza relacja rozwijała się dalej, a wówczas zauroczenie może przerodzić się w prawdziwą miłość.

Zakochanie, a miłość

Zakochanie to stan obsesji i idealizowania drugiej osoby, który także myli się z prawdziwymi uczuciami. Czujesz, że facet to książę z bajki lub że dziewczyna jest prawdziwym aniołem i nie możesz sobie wyobrazić większego ideału. Oznaki zakochania są widoczne gołym okiem, ponieważ cały czas pragniesz kontaktu z obiektem swoich westchnień. Odczuwasz silne pragnienie bliskości i tęsknotę. Kiedy nie możesz zrealizować tej potrzeby pojawiają się objawy nieszczęśliwego zakochania, zwłaszcza wtedy, gdy uczucia są nieodwzajemnione. Niektórzy z tego powodu mylnie zakładają, że miłość prowadzi do łez i cierpienia.

W organizmie zakochanego człowieka wydzielają się endorfiny, które sprawiają, że jest się silnie pobudzonym i buja się w obłokach. Ten stan nie trwa wiecznie. Z tego powodu niektórzy obawiają się, że przestali kochać i wszystko się skończyło. Jeśli na widok swojego chłopaka lub dziewczyny nie czujesz już motylków w brzuchu, nie oznacza to wcale, że Twoje uczucia się wypaliły. Stan zakochania to tylko jeden z etapów. Nie mamy na niego wpływu, w przeciwieństwie do decyzji o kochaniu drugiego człowieka i bycia z nim.

Z czym można pomylić miłość?

Należy odróżnić ją od bujania w obłokach i euforii, które wynikają z nadmiaru endorfin u zakochanych. Objawem miłości nie jest także obsesyjne myślenie o drugiej osobie i chęć poznania jej lepiej, chociaż pomaga to w rozwijaniu głębszej relacji z facetem lub kobietą. 

Niektórzy mylą ją z troską i życzeniem komuś dobrze. Martwisz się, że traktujesz chłopaka tylko jak przyjaciela? Chociaż często mówi się, że kochać kogoś to znaczy mieć czas i robić wszystko dla drugiej osoby, tego typu uczucia faktycznie są zazwyczaj związane z poczuciem braterstwa lub przyjaźnią. Należy wówczas odróżnić czy kochamy kogoś prawdziwie, czy relacja jest przyjaźnią. 

Prawdziwa miłość to także nie jest zakochanie od pierwszego wejrzenia rodem z filmu romantycznego. Nie opiera się ona na fizycznej atrakcyjności i nie wiąże z pożądaniem oraz namiętnością. Pragnienie fizycznej bliskości może być jednak zawsze początkiem szczerego, głębokiego uczucia. 

Oznaki prawdziwej miłości

Nie wiesz czy kochasz swoją dziewczynę? Masz chłopaka, ale nie czy jest tym jedynym? 

Prawdziwa miłość to coś więcej, niż uczucia, emocje i chemia między partnerami. Poznasz ją po tym, że jest ona świadomym wyborem i efektem wolnej woli. Może pojawić się bez zauroczenia. Zazwyczaj dojrzewa powoli, nie da się jej przyspieszać, a gdy się pojawia to nie zna granic. Gdy zakochanie wygasa dostrzegasz, że Twój obiekt westchnień to po prostu zwyczajny człowiek, który ma rozmaite wady. To właśnie moment, w którym możesz podjąć decyzję o tym, by wciąż darzyć go uczuciami. 

Jest ona wtedy, gdy wiesz, że na świecie są także inni atrakcyjni faceci lub kobiety, ale wybierasz zawsze tą lub tego jedynego. Nawet mimo przeciwności losu, błędów które popełnia podejmujesz decyzję, by kochać i chcesz z nim lub nią być. Miłość rozpoznasz po szczerym zaangażowaniu w relację, poświęceniu dla drugiej osoby, wspieraniu jej i trosce o nią. 

Spokój, cierpliwość i szacunek to jej oznaki. Nie są to puste słowa, bo gdy kochasz, bezinteresownie trwasz przy partnerze nawet wtedy, gdy życie nie idzie po Waszej myśli. Jej objawem jest pewność i stabilność w uczuciach. Kochanie jest wypełnione dobrem i pozytywnymi rzeczami. Chociaż niektóre zdarzenia w związku i życiu mogą być trudne i bolesne, miłość nigdy nie wywołuje bólu i jest bez względu na wszystko. 



Poznaj wyjątkowych mężczyzn i kobiety w Twoim mieście na https://czateria.interia.pl/