Czy zdarzyło Ci się doświadczyć jednej lub kilku z poniższych sytuacji?
- Otrzymuję uporczywe wiadomości online, smsy lub niepokojące połączenia z nieznanych numerów.
- Ktoś wymusza na mnie kontakt lub spotkania, których nie chcę.
- Ktoś podszywa się pode mnie w Internecie, udostępnia moje dane.
- Moi znajomi oraz bliscy są wypytywani o mnie (np. co robię, co lubię, gdzie bywam).
- Prześladowca śledzi mnie w miejscach w których bywam, widuję go w drodze do domu lub pracy, stoi pod moim domem.
Nie załamuj się, działaj!
Stalking to powtarzające się nękanie, które narusza prywatność i wywołuje poczucie zagrożenia. Może pojawić się ze strony nieznanych Ci osób, ale też Twojego byłego partnera, a nawet członka rodziny. Pamiętaj, że działania prześladowcy nie są Twoją winą, stalking to przestępstwo.
- Staraj się nie wchodzić w kontakty z prześladowcą. Nie rozmawiaj z nim, nie spotykaj się z nim. Wyraźnie oświadcz, że nie życzysz sobie takiego zachowania, nie chcesz, aby stalker więcej się z Tobą kontaktował. Udokumentuj takie działanie, np. zachowaj wysłaną wiadomość z informacją, że nie życzysz sobie takiego postępowania.
- Odetnij się od prześladowcy. Zablokuj jego numery telefonu, profile na portalach społecznościowych i komunikatorach oraz adresy mailowe. Zmień ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, np. ukryj swoje profile lub ogranicz widoczność. Jeśli to możliwe, zmień numer telefonu. Zachowaj wszelkie dowody przestępstwa - smsy, maile, rozmowy z czatów bądź komunikatorów, zrzuty ekranu. Nie kasuj żadnych wiadomości!
- Porozmawiaj z zaufaną osobą. Szczera rozmowa pomoże Ci spojrzeć na sytuację z innej strony i nie pozostawać w samotności z problemem.
- Porozmawiaj z sąsiadami, aby zwracali uwagę na osoby, które kręcą się w okolicy.
- Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, ktoś Cię śledzi lub stoi pod Twoim domem, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim. Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
- Stalking to przestępstwo, które może być zgłoszone na policję lub prokuraturę.