Mowa nienawiści

Czy zdarzyło Ci się być wyzywanym przez to jaki kolor ma Twoja skóra, skąd pochodzisz, jakiej jesteś płci, kto Ci się podoba lub w co wierzysz? A może zdarzyło Ci się być świadkiem takiej sytuacji?

Nie załamuj się, działaj!

Mowa nienawiści to negatywne wypowiedzi, bazujące na uprzedzeniach, które atakują osoby należące do danej grupy (np. pochodzące z danego kraju, wyznające daną religię lub posiadające określone cechy). Mowa nienawiści jest nie tylko szkodliwa społecznie, ze względu na rozpowszechnianie i usprawiedliwianie przemocy oraz nienawiści do innych osób, ale także niezgodna z prawem.  

  • Słowa innych ludzi nie definiują tego kim jesteś. Nie bierz ich do serca i nie pozwól by wpływały na Twoje samopoczucie. Nie wyrzekaj się swojej tożsamości z powodu nieprzychylnych opinii innych osób.
  • Buduj swoją pewność siebie i czerp radość z tego, kim jesteś. Czerp wiedzę o sobie i swoim pochodzeniu ze źródeł, którym ufasz - od najbliższych, przedstawicieli Twojej wspólnoty, nauczycieli, lekarzy i naukowców.
  • Mowa nienawiści w wielu wypadkach ma swoje źródło w niewiedzy. Jeśli czujesz się pewnie, porozmawiaj z osobą, która posługuje się mową nienawiści - być może nie miała ona okazji poznać kogoś takiego jak Ty, powtarza zasłyszane stereotypy oraz nieprawdziwe informacje, a dzięki Tobie nauczy się czegoś nowego.
  • Porozmawiaj o problemie z zaufaną osobą. Nie zostawaj z negatywnymi emocjami w samotności.
  • Jeśli ktoś zaczyna Cię nękać, odetnij się od niego. Odejdź, nie odpowiadaj na zaczepki. Zablokuj jego numer telefonu, profil na portalach społecznościowych i komunikatorach oraz adres mailowy. Poproś administratora by zbanował użytkowników lub usunął niepokojące treści na Twój temat (np. na blogu). Zmień ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, np. ukryj swoje profile lub ogranicz widoczność. Dowiedz się więcej o nękaniu w sieci i stalkingu.
  • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim. Pamiętaj, Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.
  • Zachowaj wszelkie dowody przestępstwa - nagrania rozmów, smsy, maile, rozmowy z czatów bądź komunikatorów, zrzuty ekranu. Nie kasuj żadnych wiadomości!
  • Mowa nienawiści to przestępstwo, które powinno być zgłoszone na policję lub prokuraturę, zarówno gdy jesteś jego świadkiem jak i osobą pokrzywdzoną. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przedstawiając zebrane wcześniej dowody.