Czym jest hejt?
Hejtowanie, podobnie jak trollowanie, to rodzaj antyspołecznego zachowania w Internecie. Polega na celowym zamieszczaniu wypowiedzi dotyczących innej osoby, które mają na celu dokuczanie, obrażanie i podważanie kompetencji. Niejednokrotnie takie treści zawierają także mowę nienawiści. Hejtowanie nie ma nic wspólnego z wyrażeniem własnego zdania lub krytyką, jest formą okazywania złości, agresji lub skrajnej niechęci. W niektórych wypadkach hejt w sieci jest przestępstwem (gdy nosi znamiona znieważenia lub zniesławienia).
Dlaczego ktoś hejtuje?
Hejterzy obrażają z różnych przyczyn. Niektórzy szukają akceptacji w grupie i potwierdzenia słuszności własnych poglądów. Często posiadają niskie poczucie własnej wartości, odczuwają frustrację z powodu problemów w życiu osobistym, nie radzą sobie z własnymi trudnościami i chcą, by także inna osoba poczuła się gorzej. Hejter, który wykorzystuje poczucie anonimowości oraz łatwość komunikacji w Internecie zatraca się w swoich działaniach, niejednokrotnie nie mając świadomości, że za hejt w sieci może grozić mu kara.
Jak się bronić przed hejtem?
Negatywne komentarze mogą wywołać smutek, a także sprawić, że zaczynamy w nie wierzyć i tracimy pewność siebie i przekonanie o własnych możliwościach. Zobacz, jak sobie z tym radzić:
- Nie bierz wypowiedzi hejtera do siebie, to najważniejsza zasada chroniąca przed hejtem. Osoba wyrażająca się negatywnie na Twój temat nic o Tobie nie wie, ocenia coś powierzchownie lub przeinacza fakty, by dowieść swoich racji. W rzeczywistości jej wypowiedzi są jedynie przejawem jej własnej złości. Pisanie czegoś "przez ekran komputera" jest dla niej także o wiele łatwiejsze, niż powiedzenie Ci tego prosto w oczy.
- Niektórzy hejterzy to po prostu trolle, dlatego najskuteczniejszą metodą obrony przed ich działaniami jest ignorowanie, w myśl zasady "nie karmić trolla". Dowiedz się więcej o radzeniu sobie z trollowaniem.
- Jeśli czujesz się pewnie, spróbuj zareagować na wypowiedzi agresora dowcipnie i łagodnie. Unikaj odpowiadania złością na złość, nie wyzywaj i nie używaj równie obraźliwych określeń, ponieważ przynosi to odwrotny skutek i szkodzi przede wszystkim Twojemu samopoczuciu. Możesz zamiast tego np. przytakiwać do znudzenia lub wstawiać zabawne i pozytywne emotki, pokazując że masz dystans do słów prowokatora.
- Jeśli ktoś sprawia, że czujesz się źle, odetnij się od niego. Zablokuj ich profile na portalach społecznościowych, na czacie skorzystaj z opcji Ignoruj użytkownika. Poproś administratora by zbanował użytkowników lub usunął wulgarne komentarze na Twój temat (np. na blogu). Zmień ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, np. ukryj swoje profile lub ogranicz widoczność.
- Negatywne treści zdenerwowały Cię tak bardzo, że emocje niemal rozsadzają Twoje ciało? Zrób przerwę od świata online, zajmij się czymś przyjemnym dla siebie i zapomnij na chwilę o cyfrowym świecie.
- Porozmawiaj o tym problemie z zaufaną osobą. Nie zostawaj z negatywnymi emocjami w samotności.
- Czasem hejt w sieci wiąże się z nękaniem lub stalkingiem. Dowiedz się więcej o tych problemach.
- Znieważenie, zniesławienie oraz mowa nienawiści to przestępstwa, które należy zgłosić na policję lub do prokuratury.