Bezpieczne randki w sieci

Randkowanie w sieci to świetny sposób na poznawanie ludzi i nawiązywanie relacji. Nowe znajomości przez Internet to domena dzisiejszych czasów. E-randki są wygodne, nie są zależne od miejsca i czasu, a dostęp do setek kandydatów sprawia, że możesz poznać kogoś na jednorazowe spotkanie, do związku, przyjaźni, a nawet małżeństwa. Jednak czy poznawanie ludzi przez Internet jest bezpieczne? Niejednokrotnie w mediach pojawiają się złowrogie nagłówki "uwaga na portale randkowe", a wiele artykułów opisuje przerażające historie o toksycznych partnerach, oszustach matrymonialnych, a nawet przestępcach poznanych właśnie na portalach randkowych. Ciężko wówczas uwierzyć, że bezpieczne nawiązywanie znajomości w sieci jest w ogóle możliwe.

Niektórzy obawiają się, że randkowanie online to zagrożenie i wyznają pogląd, że poznawanie ludzi w świecie realnym jest bezpieczniejsze. Jaka jest prawda?

Nawiązywanie relacji w świecie realnym nie gwarantuje Ci bezpieczeństwa. Wszędzie możesz poznać zarówno dobrych, jak i złych ludzi, a Internet nie jest wyjątkiem. Wiele przykrych historii mogłoby mieć inne zakończenie, gdyby większa liczba osób zdawała sobie sprawę z zagrożeń i nie ufała bezgranicznie poznawanym ludziom. Nawet bezpieczny portal randkowy nie ochroni naiwnego użytkownika, który nie jest ostrożny i podejmuje ryzykowne decyzje. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy bezpieczne randki w sieci są możliwe, odpowiedź jest prosta. Tak, jeśli zadbasz o siebie. 

Jak bezpiecznie randkować przez Internet:  

 • Bezpieczne portale randkowe to takie, które zapewniają anonimowość oraz weryfikują użytkowników. Wciąż jednak na Tobie spoczywa dbałość o ochronę własnej tożsamości oraz stosowanie się do zasady ograniczonego zaufania w czasie poznawania ludzi przez Internet. 
 • Randkowanie online będzie przebiegać znacznie bezpieczniej, jeśli zwiększysz swoją wiedzę odnośnie zagrożeń w sieci. Dowiedz się jak się bronić i rozpoznawać niebezpieczeństwa, by Twoja przygoda z poszukiwaniem miłości w sieci była pozytywnym doświadczeniem. 
 • Podczas poznawania ludzi przez Internet, Ty decydujesz ile informacji na swój temat chcesz ujawnić oraz o czym chcesz rozmawiać z nieznajomym. Nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie i w jaki sposób może wykorzystać informacje, które wyjawiasz, dlatego zachowaj powściągliwość. W czasie e-randki nie podawaj swoich prywatnych danych i zrezygnuj z dzielenia się szczegółami ze swojego życia dopóki nie poznasz kogoś lepiej.
 • Nieznajomym w sieci przedstawiaj się tylko imieniem lub pseudonimem. Nie wyjawiaj swojego nazwiska, adresu zamieszkania, nie opowiadaj o harmonogramie swojego dnia (np. godziny pracy, droga do domu). Zachowuj ostrożność wymieniając się profilami na serwisach społecznościowych. Chroń prywatność swoich bliskich, zwłaszcza dzieci. 
 • Jednym z podstawowych środków bezpieczeństwa w sieci jest podążanie za intuicją. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, np. rozmówca jest zbyt nachalny, porusza niepokojące tematy, zadaje niekomfortowe pytania lub proponuje Ci coś nieodpowiedniego, po prostu zakończ rozmowę. Dowiedz się więcej o bezpiecznej rozmowie prywatnej.
 • Zachowaj ostrożność, gdy ktoś na portalu randkowym zachęca Cię do kupienia jakiegoś produktu lub usługi. Bezpieczna randka skupiona jest na wzajemnym poznawaniu się, a nie interesach. Pamiętaj, że odzyskanie pieniędzy utraconych przez oszusta internetowego może być bardzo trudne, a często niemożliwe. 
 • Zakończ e-randkę gdy nowy znajomy opowiada historie nie mające sensu, przepytuje Cię nie mówiąc wiele na swój temat lub wydaje się zbyt idealny. Istnieje duża szansa, że masz do czynienia z osobą, która ukrywa lub fałszuje własną tożsamość, by wykorzystać Cię. Prostą i skuteczną zasadą jest ograniczone zaufanie do rozmówcy i nie zaprzyjaźnianie się od razu. 
 • Bezpieczne randkowanie wymaga asertywności. Gdy osoba poznana na portalu randkowym nie umie uszanować Twojej odmowy, jest agresywna i wywiera na Tobie presję, podążaj za intuicją i nie umawiaj się z nią na spotkanie w realu. Bezpieczne relacje nie wzbudzają niepokoju, dyskomfortu lub strachu o własne bezpieczeństwo.
 • Zasadą bezpiecznych randek jest to, że rozwijanie nowej znajomości przebiega bez presji i pośpiechu. Z czata możesz przenieść kontakt na specjalny mail lub komunikator, które pozwolą Ci kontynuować poznawanie znajomego. Unikaj osób, które naciskają na szybkie spotkanie.
 • Zanim umówisz się na randkę w realu, dowiedz się o znajomym z Internetu jak najwięcej. Zwróć uwagę, czy nie próbuje czegoś ukrywać, czy przekazywane informacje są spójne i wiarygodne. Poproś o rozmowę telefoniczną i pamiętaj, że ostrożności nigdy za wiele.
 • Jeśli zdecydujesz się na realne spotkanie, powiadom o tym kogoś bliskiego. Bezpieczne randki nie powinny odbywać się w tajemnicy. Ustal z zaufaną osobą, że wyślesz sms o danej godzinie lub odbierzesz połączenie, poprzez które potwierdzisz, że wszystko w porządku i nie ma zagrożenia.
 • Zachowaj ostrożność na pierwszej randce. Randkuj tylko w miejscach publicznych, gdzie przebywa wiele osób, np. kawiarnia, galeria handlowa. Bezpieczna randka powinna przebiegać zgodnie z zasadami. Nigdy nie zgadzaj się na ustronne miejsca, wizytę w mieszkaniu lub wsiadanie do czyjegoś samochodu, nawet jeśli wydaje Ci się, że już trochę znasz się z nowym znajomym. Nie zapraszaj też nowego znajomego do swojego domu. Nie spożywaj alkoholu, pilnuj swojego talerza oraz szklanek. 
 • Randki przez Internet są bezpieczne, jeśli zareagujesz w porę na niepokojące sygnały. Jeśli osoba poznana w sieci Cię wystraszyła, porozmawiaj z zaufaną osobą i nie zostawaj sam z problemami. 
 • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim.


Flirtuj i poznawaj nowych znajomych z okolicy na https://czateria.interia.pl/