Bezpieczna rozmowa prywatna

Na czacie, tak jak w życiu, można spotkać różne osoby. Wiele z nich okaże się świetnymi towarzyszami do długich pogawędek, ale nie wszyscy będą przyjacielscy, a niektórzy mogą próbować Cię skrzywdzić. Kiedy masz ochotę na rozmowę prywatną i bliższe poznawanie nowych ludzi, nigdy nie zapominaj o swoim bezpieczeństwie. 

Skorzystaj z poniższych wskazówek:

  • Ty decydujesz czy chcesz z kimś rozmawiać. Jeśli nie podoba Ci się nick zapraszający do rozmowy, jego awatar lub jego zachowanie w pokoju, po prostu odrzuć zaproszenie.
  • Rozmowę możesz zakończyć w każdej chwili. Gdy poczujesz się niekomfortowo, podążaj za swoim instynktem. Nie musisz tłumaczyć się ze swojej decyzji, nie martw się, że zostanie to odebrane jako niegrzeczne zachowanie.
  • Nie zaprzyjaźniaj się od razu z nowopoznaną osobą na czacie, ponieważ nigdy nie wiesz kto jest po drugiej stronie. Musisz wiedzieć, że niektóre osoby będą chciały Cię oszukać i uśpić Twoją czujność, by np. uzyskać informacje na Twój temat. Kieruj się zawsze zasadą ograniczonego zaufania - Ty decydujesz ile chcesz powiedzieć o sobie. Ufaj swojemu instynktowi, jeśli nie masz ochoty na udzielanie odpowiedzi na niektóre pytania lub rozmowy na jakiś temat, po prostu tego nie rób.
  • Nie wyjawiaj prywatnych danych, takich jak nazwisko, adres zamieszkania, miejsce nauki bądź pracy, czy numer telefonu. Nie udostępniaj mediów społecznościowych (np. Facebook, Instagram), zwłaszcza gdy znajdują się tam Twoje dane, Twoje zdjęcia oraz zdjęcia miejsc w których często bywasz. Chroń swoje dane oraz swoją prywatność niczym najcenniejszy skarb!
  • Bądź rozważny w czasie wysyłania intymnych zdjęć - wymiana pikantnych fotek może być ekscytująca, ale nigdy nie wiesz w czyje ręce mogą trafić. Nie ulegaj też prośbom o robienie rzeczy niezgodnych z prawem lub niebezpiecznych dla Twojego zdrowia - żadna znajomość nie jest tego warta. 
  • Jeśli otrzymasz zdjęcie, nie musisz go wyświetlać. Jeśli ktoś przesłał Ci zdjęcie o charakterze erotycznym które Cię uraziło (np. obnażone genitalia), wykonaj zapis rozmowy i samodzielnie skontaktuj się z policją. Niektóre treści są jednak niezgodne z prawem, dlatego jeśli rozmówca wysłał Ci tego rodzaju zdjęcie, daj nam o tym znać i użyj zgłoszenia nadużycia.
  • Nie zgadzaj się na doładowania telefonu i wysyłanie nawet niewielkich sum pieniędzy. 
  • Jeśli rozmowa Cię zaniepokoiła, porozmawiaj o niej z kimś zaufanym. 
  • Niektóre działania w sieci nie są zgodne z prawem i należy informować o nich odpowiednie organy. Wykonaj wówczas zapis rozmowy prywatnej i osobiście powiadom o tym policję, prokuraturę lub organizacje takie, jak np. Dyżurnet.pl