Jak nie dać się oszukać randkując w sieci?

Randkując w sieci w łatwy sposób nawiązujesz nowe znajomości, ale nigdy nie wiesz kim okaże się Twój rozmówca. Choć randkowanie online może pomóc w znalezieniu miłości, możesz także narazić się na kontakt z osobami mającymi wrogie zamiary. 

Zastanawiasz się, czy randkowanie jest bezpieczne? Jak uniknąć umawiania się z oszustem na portalu randkowym? Co robić, by zapewnić sobie bezpieczeństwo w czasie randkowania w sieci? Jak nie dać się oszukać w czasie flirtu online?

Oszustwa miłosne oraz wyłudzenia nie są mitem i należy pamiętać o tym, że stanowią jedno z zagrożeń w czasie randkowania w Internecie. Serwisy randkowe są na celowniku oszustów, którzy podstępnie atakują ofiary niezależnie od ich płci i wieku. Zanim otworzysz przed kimś serce, zwróć uwagę na niepokojące sygnały, zadbaj o bezpieczeństwo i zakończ niebezpieczny kontakt, by nie dać się oszukać podrywaczowi.

Dowiedz się, jak nie paść ofiarą oszusta randkowego:

 • Dbaj o ochronę danych osobowych na portalach randkowych. Nie podawaj nieznajomemu swoich danych, zwłaszcza takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania lub numer telefonu. Nigdy nie wiesz w jaki sposób mogą zostać wykorzystane.
 • Zachowaj ostrożność, wymieniając się z nowym znajomym profilem w mediach społecznościowych. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa bezpieczeństwa w czasie randkowania online. Oprócz Twoich danych (imię, nazwisko) konto w serwisie społecznościowym zawiera także wiele innych informacji na Twój temat oraz prywatne zdjęcia, które mogą zostać skopiowane przez internetowego oszusta. 
 • Czy umawiasz się z oszustem? Częste poruszanie tematu pieniędzy przez Twojego rozmówcę powinno być dla Ciebie czymś podejrzanym. Nigdy nie zgadzaj się na wysyłanie pieniędzy, opłacanie usług lub towarów, nie udostępniaj swoich danych bankowych bądź numeru karty kredytowej. 
 • Jednym z typów oszustw na portalach randkowych jest scam. Dlatego nie klikaj w linki i nie pobieraj aplikacji do których zachęca Cię nieznajomy. Zazwyczaj kończy się to pobraniem złośliwego kodu, który umożliwi kradzież Twoich danych. Dbaj także o bezpieczeństwo komputerowe - używaj oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego, regularnie wykonuj skanowanie urządzeń. Dowiedz się jak poradzić sobie z botami wysyłającymi podejrzane linki na czacie.
 • Randkowanie w sieci jest bezpieczne, jeśli w rozważny sposób nawiązujesz znajomości. Pamiętaj, że o szczerych uczuciach najlepiej świadczą czyny, nie słowa, a idealni ludzie istnieją tylko w bajkach. Na anonimowym czacie czy portalu randkowym każdy może być kim chce i może pisać Ci to, co chcesz przeczytać. Nie daj się uwieść szybkim wyznaniem miłości i niesamowitymi komplementami, które pojawiają się już na początku znajomości.
 • Niektórzy oszuści randkowi próbują przekonać Cię, że mają z Tobą wiele wspólnego, np. coś Was łączy lub znają Cię skądś. W ten sposób chcą zachęcić Cię do nawiązania kontaktu. Choć może Cię to zaintrygować, nie odpowiadaj na to. Upewnij się także, że odpowiednio dobrze chronisz swoją prywatność w sieci (np. sprawdź ustawienia na portalach społecznościowych, zastanów się jakie informacje na swój temat wymieniałeś z internetowymi znajomymi). 
 • Oszuści na portalach randkowych wykorzystują często intymną aktywność nieświadomych użytkowników. Zachowuj ostrożność, gdy nieznajomy namawia Cię do intymnego kontaktu na kamerce lub wymiany erotycznych zdjęć. Możesz w ten sposób łatwo paść ofiarą sextortion, czyli szantażu seksualnego.
 • Jeśli coś zaniepokoiło Cię w osobie poznanej na portalu randkowym, podążaj za swoją intuicją. Nie zgadzaj się na niechciany kontakt z rozmówcą. Porozmawiaj o tym z kimś bliskim i nie zostawaj sam z problemami.
 • Pamiętaj, że na czacie rozmowę prywatną możesz zakończyć w każdej chwili. Dowiedz się więcej o zasadach bezpiecznego priva.
 • Dowiedz się jak rozpoznać oszusta randkowego.
 • Jeśli padłeś ofiarą wyłudzenia na portalu randkowym, zachowaj wszystkie dowody i powiadom osobiście policję, dzwoniąc na numer 112.Flirtuj i zawieraj nowe znajomości bez wychodzenia z domu https://czateria.interia.pl