Jak nie dać się oszukać na portalu randkowym?

Randkując w sieci w łatwy sposób nawiązujesz nowe znajomości, ale nigdy nie wiesz kim okaże się Twój rozmówca. Choć randkowanie online może pomóc w znalezieniu miłości, możesz także narazić się na kontakt z osobami mającymi wrogie zamiary. Oszustwa miłosne oraz wyłudzenia w Internecie nie są mitem i należy pamiętać o tym, że stanowią jedno z zagrożeń w czasie randkowania online. Sprawcy pojawiają się czasem na serwisach randkowych, by podstępnie atakować ofiary niezależnie od ich płci i wieku. Zanim otworzysz przed kimś serce, zwróć uwagę na specyficzne sygnały i zakończ niebezpieczny kontakt, by nie wpaść w kłopoty.


Dowiedz się, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie paść ofiarą wyłudzenia przez internetowego podrywacza:

  • Nie podawaj nieznajomemu swoich danych, zwłaszcza takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania lub numer telefonu. Nigdy nie wiesz w jaki sposób mogą zostać wykorzystane.
  • Zachowaj ostrożność, wymieniając się z nowym znajomym profilem w mediach społecznościowych. Zasada ograniczonego zaufania to podstawa. Oprócz Twoich danych (imię, nazwisko) konto w serwisie społecznościowym zawiera także wiele innych informacji na Twój temat oraz prywatne zdjęcia, które mogą zostać skopiowane przez internetowego oszusta. 
  • Nigdy nie zgadzaj się na wysyłanie pieniędzy, opłacanie usług lub towarów, nie udostępniaj swoich danych bankowych bądź numeru karty kredytowej. Częste poruszanie tematu pieniędzy przez Twojego rozmówcę powinno być dla Ciebie czymś podejrzanym.
  • Nie klikaj w linki, nie pobieraj aplikacji do których zachęca Cię nieznajomy. Zazwyczaj kończy się to pobraniem złośliwego kodu, który umożliwi kradzież Twoich danych. Dbaj o bezpieczeństwo komputerowe - używaj oprogramowania antywirusowego i antyszpiegowskiego, regularnie wykonuj skanowanie urządzeń. Dowiedz się jak poradzić sobie z botami wysyłającymi podejrzane linki na czacie.
  • Pamiętaj, że o szczerych uczuciach najlepiej świadczą czyny, nie słowa, a idealni ludzie istnieją tylko w bajkach. Na anonimowym czacie portalu randkowego każdy może być kim chce i może pisać Ci to, co chcesz przeczytać. Nie daj się uwieść szybkim wyznaniem miłości i niesamowitymi komplementami, które pojawiają się już na początku znajomości.  
  • Zachowuj ostrożność, gdy nieznajomy namawia Cię do intymnego kontaktu na kamerce lub wymiany erotycznych zdjęć. Możesz w ten sposób łatwo paść ofiarą sextortion, czyli szantażu seksualnego.
  • Jeśli coś zaniepokoiło Cię w osobie poznanej na portalu randkowym, podążaj za swoją intuicją. Nie zgadzaj się na niechciany kontakt i zacieśnianie więzi z rozmówcą. Porozmawiaj o tym z kimś bliskim i nie zostawaj sam z problemami.
  • Pamiętaj, że na czacie rozmowę prywatną możesz zakończyć w każdej chwili. Dowiedz się więcej o zasadach bezpiecznego priva.
  • Dowiedz się jak rozpoznać oszusta randkowego.
  • Jeśli padłeś ofiarą wyłudzenia na portalu randkowym, zachowaj wszystkie dowody i powiadom osobiście policję, dzwoniąc na numer 112.Flirtuj i zawieraj nowe znajomości bez wychodzenia z domu https://czateria.interia.pl