Bezpieczne randkowanie

Czat to świetne miejsce na flirt, szybką randkę, a nawet poznanie drugiej połówki na całe życie. Możliwości są nieskończone; możesz zawierać nowe znajomości z osobami w okolicy, na drugim końcu Polski, zza granicy, znaleźć kogoś na spotkanie, romantyczny spacer, do związku, a nawet małżeństwa. 

Choć Internet umożliwia łatwe nawiązywanie kontaktu, nigdy nie masz pewności kim jest rozmówca i czy na pewno jest taką osobą, za którą się podaje. Choć nie należy zakładać, że każda poznana osoba w sieci to oszust, przestępca lub ktoś, kto wyrządzi krzywdę w toksycznym związku, w czasie randkowania online należy być czujnym, świadomym i kierować się rozsądkiem. Pomocne będzie także zapamiętanie poniższych wskazówek, które zwiększą szansę na to, by Twój podryw na czacie był pozytywnym i bezpiecznym doświadczeniem.


Jak bezpiecznie randkować na czacie:  

 • Dowiedz się więcej na temat zagrożeń w sieci. Świadomość istnienia niebezpieczeństw pozwoli Ci zachować czujność w różnych sytuacjach i radzić sobie z napotkanymi problemami.
 • Pamiętaj o zasadach bezpiecznej rozmowy prywatnej. Czat jest anonimowy, to Ty decydujesz ile informacji na swój temat chcesz ujawnić oraz o czym chcesz rozmawiać. 
 • Nigdy nie wiesz kim jest osoba po drugiej stronie. Niektórzy kreują swój atrakcyjny wizerunek w Internecie po to, by uśpić Twoją czujność, a następnie to wykorzystać - nie daj się! Zachowaj ostrożność gdy rozmówca wydaje Ci się zbyt perfekcyjny, dopasowuje się do Twoich oczekiwań lub zapewnia o swojej wiarygodności, choć przeczy temu jego zachowanie.
 • Unikaj osób, które wywierają na Tobie presję i nie umieją uszanować Twojej odmowy. Podążaj za intuicją i nie bój się mówić NIE, gdy nie masz na coś ochoty lub uważasz, że nie jest to dla Ciebie dobre lub bezpieczne. Rozmówca, który reaguje agresywnie lub nachalnie próbuje namówić Cię do zmiany decyzji powinien wzbudzić Twój niepokój.
 • Jeśli nie chcesz z kimś więcej rozmawiać, zakończ priva, nie odpisuj i nie odbieraj kolejnych zaproszeń do rozmowy. Możesz także skorzystać z opcji Ignoruj użytkownika
 • Nie podawaj swoich danych oraz szczegółowych informacji na temat swojego życia. Nowopoznanym znajomym przedstawiaj się tylko imieniem lub pseudonimem. Nie wyjawiaj swojego nazwiska, adresu zamieszkania, nie zdradzaj harmonogramu dnia (np. godzin pracy, drogi do domu). Zachowuj ostrożność wymieniając się profilami na serwisach społecznościowych, bo zwykle zawierają wiele informacji na Twój temat (oprócz Twoich danych mogą być to także informacje o miejscach w których bywasz lub gdzie bywają Twoi bliscy). 
 • Z czata możesz przenieść kontakt na specjalny mail lub komunikator, które będą pomagały Ci w weryfikowaniu nowej znajomości.
 • Zanim umówisz się na randkę, dowiedz się o tej osobie jak najwięcej. Zwróć uwagę, czy nie próbuje czegoś ukrywać, czy przekazywane informacje są spójne i wiarygodne. Poproś także o rozmowę telefoniczną.
 • Jeśli zdecydujesz się na realne spotkanie, powiadom o tym kogoś bliskiego. Ustal, że wyślesz sms o danej godzinie lub odbierzesz połączenie, poprzez które potwierdzisz, że wszystko w porządku.
 • Randkuj w miejscach publicznych, gdzie przebywa wiele osób, np. kawiarnia, galeria handlowa. Nigdy nie zgadzaj się na ustronne miejsca, wizytę w mieszkaniu lub wsiadanie do czyjegoś samochodu. Nie spożywaj alkoholu, pilnuj swojego talerza oraz szklanek.
 • Jeśli ktoś poznany w Internecie Cię zaniepokoił, nie umawiaj się z nim na spotkanie i nie kontynuuj takiej znajomości. Porozmawiaj także z zaufaną osobą i nie zostawaj sam z problemami.
 • Jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie Twojego życia lub zdrowia, koniecznie skontaktuj się z policją pod numerem 112 lub 997 i daj znać swoim bliskim.Flirtuj i poznawaj nowych znajomych z okolicy na https://czateria.interia.pl/